Koulutus on parhaimmillaan yhteistyötä

Hoiva-alan koulutuspalvelut on monipuolinen koulutus- ja hoiva-alan yritys, joka palvelee ammattitaidolla ja kokemuksella Lapissa ja koko Suomen alueella.  Tarjoamme erilaisia ammatillisia ja täydentäviä koulutuspalveluita, jotka rakennetaan kuhunkin tarkoitukseen sopiviksi. Räätälöidyt koulutukset ja ihmisläheinen ote opettamiseen takaavat onnistuneen oppimiselämyksen.

Yhteistyö

Olemme tehneet yhteistyötä sosiaali- -ja terveysalan perustutkinnon, lähihoitaja, näyttötutkintojen järjestämisestä Kainuun Ammattiopiston KAON:n, Oulun Seudun Ammattiopiston OSAO Kontinkankaan yksikön sekä Oulun Aikuiskoulutuskeskus Oy:n kanssa.

Opiskelijat ovat olleet työssä oppimassa aidoissa työyhteisöissä, joten olemme tehneet eri kuntien, kuntayhtymien, sairaanhoitopiirien ja yksityisten yritysten kanssa kenttien käytöstä opetustarkoitukseen.Vuonna 2010 solmimme laajan yhteistyösopimuksen yksityisiä hoivapalveluita, perusterveydenhuollon palveluita ja suun terveydenhuollon palveluita tuottavan Attendo Med Onen kanssa. Sopimus tarkistettiin 7.10.2013, kun Attendo Med One nimi muuttui 2012 Attendoksi.Sopimus koski kaikkia hoiva- ja terveyspalveluita tuottavia laitoksia, joissa Hoiva-alan koulutuspalveluiden opiskelijat voivat työssä oppia aidoissa työtilanteissa. Medieco Oy c/o Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kanssa lääkehoidon verkkokoulutuksista ja tenteistä vuodesta 2016. Mahdollisuus saattaa voimaan lääkeluvat suorittamalla LOVe -tentti.

Hoiva-alan koulutuspalveluilla on solminut sopimuksen, jolla se voi järjestää Punaisen Ristin koulutusohjelmien mukaisia ensiapukoulutuksia. Sopimus on solmittu Punaisen Ristin Ensiapu Oy:n kanssa. Olemme järjestäneet jo vuodesta 2000 ensiapukorttikoulutuksia.

Harjoitteluun ulkomaille

​Opiskelijoilla mahdollisuus myös harjoitella Espanjassa Fuengirolassa.  Olemme tehneet yhteistyötä Casa Angeliton koti ja hoivapalvelut yrityksen kanssa vuodesta 2014.

Toteutuneita koulutuksia

Työpajaklubi  

 • Ivalo

Sosiaali- ja terveysalan valmentava koulutus 

 • Jämsä

Polku työelämään – valmentava koulutus

 • Muonio

 • Enontekiö

 • Kolari

 • Kittilä

Oma tarina – ohjauksellinen ryhmäpalvelu 

 • Rovaniemi

 • POHJOIS-LAPPI Sodankylä, Ivalo

 • ITÄ-LAPPI Kemijärvi, Salla, Posio, Pelkosenniemi, Savukoski

Osaamis- ja ammattitaitokartoitukset

– rakennusala

– tekniset alat (rakennus, metelli, puu ja talotekniikka)

– palveluala

OHJAAVAT KOULUTUKSET

Mahdollisuuteni Lapissa -hanke 
Lapin 4H-piiri, hygieniapassikoulutus ja testi

 • Rovaniemi

 • Ranua

 • Keminmaa

TERVEYS- JA SOSIAALIALAN TÄYDENNYSKOULUTUKSET

Sosiaali-ja terveysalan perustutkinto, mielenterveys ja päihdetyö 30 ov

 • Joensuu

Osaamis -ja ammattitaitokartoitukset

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja 

 • Vaala

 • Kittilä

 • Kemijärvi